Повреди при засоляване на почвите и замърсяване на околната среда
Този тип повреди са характерни за горските и ландшафтни култури и насаждения, разположени около магистралите, селищата и в близост до промишлените центрове, големи замърсители на околната среда. В тези райони в почвата, въздуха и водата попадат значими количества замърсители, които въздействат отрицателно върху кореновата и листната система на горскодър- весните и храстови видове.
Първите симптоми на повреди вследствие замърсяване на околната среда се изразяват в пожълтяване на листната петура, като местата около нерватурата остават непроменени. Впоследствие поразената повърхност придобива червеникав оттенък и постепенно загива, загиналата зона ясно се разграничава от здравата. Загиването на короната на дърветата започва отгоре надолу и отвътре навън. При силни или често повтарящи се обгазявания се стига до загиване на част от листната маса, отслабване на младите фиданки и постепенното им отмиране.
Проучванията показват, че повредите вследствие замърсяване на околната среда са най-силни в насаждения и култури, разположени в затворени котловини и покрай поречията на големите реки.
Създаване на нови разсадници извън обсега на потенциални замърсители. При създаване на култури да се използват относително устойчиви на замърсителите дървесни и храстови видове. Редовно прилагане на интензивна агротехника и отгледни грижи с оглед увеличаване устойчивостта на растенията.