Повреди от високи температури
Повредите, причинени на дървесните растения в резултат на високите температури, засягат както листната маса, така и невдървенялата (или гладката) кора на фиданки и дървета. Горските дендроценози, разположени върху припечни склонове с плитка почва и изложени на преобладаващите сухи ветрове, са най-често обект на въздействие от екстремно високите температури. Обект на повреди от силни засушавания са и културите, разположени върху силно дренирани крайречни месторастения, където почвите са песъкливи, с нисък коефициент на влагозадържане. За условията на нашата страна, най-вече в долния лесорастителен пояс, иглолистната дървесна растителност е по-чувствителна на засушаването.
Първите симптоми на повреди, предизвикани от високите температури се изразяват в загубване на тургора на листната маса, плодовете и невдървенелите леторасли. Лисmama леко се избиват, след това пожълтяват и постепенно листната петура придобива керемидено-червеникаво оцветяване, което започва от периферията към центъра на листата. Ако постъпилата от почвата в листата влага продължава да бъде по-малко от транспирираното количество от листната петура, тя се набръчква и постепенно изсъхва. Наблюдава се листен пригор, ранно окапване на листната маса и загуба на прираст. Това е норма на реакция към влошените условия и е типично за широколистните дървесни видове, които спират по-нататъшната си транспирация и по-лесно, в сравнение с иглолистните, понасят летните засушавания.
Повредите от високите температури се проявяват, когато температурата на въздуха е над 35-40 °С, а почвената влага е под коефициента за пределна полска влагоемност, т.е. при коефициента за трайно увяхване.
В разсадниците, разположени в засушливи райони, посевите да се извършват в ниски лехи, да се осигури редовно поливане и засенчване при необходимост. Възможно е прилагане на почвени емулгатори за задържане на почвената влага. При създаване на култури да се използва дълбоко засаждане със сухоустойчиви дървесни и храстови видове. При отглеждането на културите и естествените насаждения в зоните с трайни засушавания, припечни терени и плитки почви да се толерират сухоустойчивите дървесни и храстови видове