Малък тополов сечко

Категория: 
Широколистни
Месец: 
април
Латинско име: 
Saperda populnea (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Cerambycidae)
Хранителни растения: 

Тополи (Populus spp.) и върби (Salix spp.).

Разпространение: 

Европа, Сибир, Монголия,  Китай, Сахалин, Япония, Корея. В България е разпространен повсеместно до около 1900 m надм. в.

Морфология: 

Бръмбарът е дълъг 9-16 mm. Тялото е тъмноси­во до черно, покрито с гъсти сиво-жълти власинки. Елитрите са сиво-кафяви до черни с по 4-5 жълтеникави овални петна, подреде­ни в редица. Яйцето е белезникаво, продълговато, със закръглени краища и дължина около 1,5 mm. Ларвата е безкрака, с цилиндрично тяло и дължина 12-18 mm. Младата ларва е бяла или жълтеникава, а възрастната – жълта. Главата е жълто-кафява, преднегръдът е слабо хитинизиран, а тялото е покрито с редки, трудно забележими власинки. По двигателните мазоли има дребни остри зърна, наредени в напречни редици. Какавидата е жълтеникаво-бяла, дълга 10-15 mm. 

Биология: 

До 1000-1200 m надм. в. генерацията е едногодишна, а над тази граница - двегодишна. Летежът протича в кратки срокове около средата или през втората половина на април. Възрастните се хранят допълнително с листа и кора. Женските правят ранички в кората на клоните и снасят поединично яйца, след което изгризват около тях подковообразни улеи, обърнати с отворите нагоре. Ембрионалният период протича за около 2 седмици. Новоизлюп­ените ларви отначало се хранят с кората, а впоследствие проникват в периферната част на беловината. В края на есента ларви­те се достигат до сърцевината и правят надлъжни входове с дължина до 2-3 cm.

Естествени регулатори: 

В България са известни 8 вида паразитоиди по S. populnea: Iphiaulax impostor (Scopoli) (Hymenoptera: Braconidae), Dolichomitus populneus (Ratzeburg), Dolichomitus tuberculatus (Geoffroy), Schreineria populnea (Giraud), Xylophrurus lancifer (Gravenhorst), Gelis ornatulus (Thomson) (Hymenoptera: Ichneumonidae), Euderus caudatus (Thomson) (Hymenoptera: Eulophidae) и Billaea irrorata (Meigen) (Diptera: Tachinidae). E. caudatus опаразитява яйцата, а останалите видове – ларвите на гостоприемника. Шест вида са първични паразитоиди. Два вида са хиперпаразити: D. serricornis е свързан трофично с  B. irrorata, а G. ornatulus – с I. impostor. Смъртността на S. populnea от паразитоиди варира в границите на 2-33 %, като средната смъртност за страната е около 10 %. С най-висока ефективност се отличава B. irrorata, който унищожава средно 7 % от ларвите на гостоприемника.

Повреди: 

Повсемест­но разпространен в разсадниците, младите култури, крайпътните и ли­нейните насаждения. Напада клоните на млади тополи и стъблата на двегодишни фиданки в разсадниците. Повредените растения се отличават по вретеновидните гали в местата на нападенията. В ларвните ходове се настаняват паразити по ко­рата и по дървесината. Частта от летораслите над галите обикновено загива или се пре­чупва от вятъра.

Мониторинг: 

По галите върху клоните и стъблата на тополите. Важен диагно­стичен белег е наличието на подковообразната насечка около входния отвор на ларвата.

Контрол: 

При висока численост на вредителя пръскане с разтвори на пиретроидни и комбинирани инсектициди по време на допълнителното хранене на възрастните насекоми. Най-добър защитен ефект осигуряват профилактичните мероприятия, насочени към повишаване устойчивостта на тополовите насаждения посредством правилен подбор на клоновете към съответните месторастения, провеждане на интензивни отгледни грижи в културите и недопускане на механични повреди по стъблата и клоните на дърветата.