Обикновена торбогнездница
Главно по плодни дървета – Prunus, Pyrus и др. Сравнително рядко се среща по горско-дървесни видове – представители на род Betula, Crataegus, Quercus, Populus и Salix.
Европа и Далечния Изток. У нас се явява периодично по крайпътни насаждения, изоставени полски имоти и овощни градини.
Пеперудата е с размах на крилете до 35 мм и общо ръждивокафява на цвят. Предните крила са червеникаво до виолетовокафяви, с напречна по-светла ивица и две белезникави петна в центъра и основата им. Задните крила са по-светли от предните, сиво-кафеникави. Яйцата са прилепени към кората на по-младите клонки под формата на спираловидна лента с дължина около 4 см и са покрити със сиви космици, отделяни от коремчето на майката. Гъсениците са синкаво- до кафяво-черни. Гръбно са разположени два реда жълточервеникави петна с бели точки между тях. Главата им е сиво-черна. Тялото е покрито с гъсти космици, в общо кафеникаво оцветяване. На дължина гъсениците достигат 50-60 мм. Какавидата е светложълта. Тя е поместена в овален яйцеподобен пашкул.
Обикновената торбогнездница развива едно поколение годишно. Зимува като какавида в почвата на неголяма дълбочина. Имагинирането е сравнително рано – към края на март. Летежът на пеперудите продължава до средата на април. Оплодените женски снасят яйцекупчинките (съдържащи средно 300-350 яйца) по дължина на тънките клонки, около разклоненията. След ембрионалното развитие, което е около 2 седмици, новоизлюпените гъсеници си изграждат общо гнездо от плътна сиво-бяла материя. Гъсениците, които са много лакоми, се хранят само през нощта, а през деня са скрити неподвижно в гнездото. Каквидират в началото на юни. Част от какавидите имат диапауза повече от една година.
Гъсениците изгризват напълно листата на нападнатите дървета. На върха на короната те образуват паяжинести гнезда, които са до 30-40 см и имат торбовидна форма. Нападенията са предимно по крайпътните насаждения и засягат по-младите дървета с храстовиден хабитус.
Изрязване на яйчните купчинки през ранна пролет, дълбока оран около почвата на нападнатите дървета (за редуциране на какавидите) и изрязване на вече образуваните гнезда. Добри резултати дават третиранията с микробиалните препарати дипел и др. в периода на формиране на гнезда.