Хипоксилонов рак по цера
Гъбата е разпространена най-вече в страните от Средиземноморския район, вкл. Унгария, България и др. Гостоприемници са Quercus cerris, Q.suber и др.
Първите симптоми в началото на вегетационния период са появата на тъмнокафяви мокри петна по кората на дъба, най-често в приземната част на стъблото, но може да се наблюдават и по клоните и стъблото до върха. По-късно отделни клони загиват, а листата им през зимата не опадват. По стъблото се формират водни леторасли. През следващата година загиналата кора се отхлупва, а заболялото дърво загива обикновено за 2-3 г. Повредите се изразяват в загиване на отделни леторасли и клони до цели дървета единично и на групи, на големи площи.
Причинител на заболяването е аскомицетната гъба H. mediterraneum. Обикновено с нея се развива и по-силно патогенната гъба Diplodia mutila Fr., като плодните им тела (перитеции) формират общи тъмнокафяви до черни строми по кората. Заразяват се най-често дървета на възраст 10-40 г.
Хипоксилоновият рак обикновено се развива по физиологично отслабнали дървета поради суша и др. Веднъж настанил се, продължава своето развитие и разпространение дори при настъпило значително подобряване на климатичните условия.
Горскостопански мероприятия - извеждане на санитарни и други сечи, според условията на месторастене, състоянието на дървостоя и др.