Тополова петниста златка

Категория: 
Широколистни
Месец: 
май, юни, юли
Латинско име: 
Trachypteris picta, Pallas, 1773 (Coleoptera: Buprestidae)
Хранителни растения: 

Тополи, по-рядко върби.

Разпространение: 

Видът е разпространен повсеместно.

Морфология: 

Бръмбарът е дълъг до 12 mm. Оцветяването е черно-бронзово с метален блясък. Елитрите са осеяни с жълти многоъгълни петна, които варират по брой, форма и големина, взависимост от възрастта на насекомото. В някои случаи петната достигат до 12 броя, а при наскоро имагиниралите бръмбари често не се забелязват. 

Ларвите достигат дължина до 25 mm. Оцветяването им е кремаво. Първият сегмент е силно разширен, което прави ларвата различима от останалите дървесиноатакуващи насекоми. На горната страна на този сегмент се намира к ръгла площадка, покрита с точковидни хитинови израстъци. В предния край на площадката има две вдлъбнати бразди, които образуват неправилен конус.

Какавидата е свободна, бяла, поместена в какавидна камерка в беловината. 

Биология: 

Видът има едногодишна генерация. Възрастните се появяват в края на май, началото на юни, а при по-студени лета и през юли. Женските снасят яйцата си в основата на стъблата. Ларвите прегризват кората и се вгризват дъблоко в дървесината. Издълбават плоски вертикални ходове с неправилна форма, пълни със стърготини и екскременти. През есента слизат в корените или в покритите с почва части на стъблото, изготвят си камерки и презимуват в тях, прегънати на две. Напролет какавидират и имагинират в същите камерки.

Повреди: 

Напада предимно отслабнали тополови култури. При масови нападения може да засели и здрави дървета. В началния стадий на нападението причиннява кафяво слизотечение.

Мониторинг: 

По слизотеченията в местата на нападение.

Контрол: 

Създаване на устойчиви тополови култури. Изсичане на пънче и унищожаване на заселените фиданки. Прилагане на регистрирани за употреба инсектициди.

 

Източник на информацията: Наръчник по лесозащита за насекомни вредители от 2017 г., съставен от ЛЗС Пловдив с рецензенти от Института за гората.