Шeстзъб корояд
Бор (Pinus spp.), смърч (Picea spp.) и по-рядко лиственица (Larix spp.).
Европа. У нас в боровите и смърчови гори.
Тялото на корояда е чернокафяво, на дължина достига до 8 mm. В края на тялото на елитрите има ямичка, около която са разположени 6 двойки зъбчета, като четвъртата е най-голяма. Яйцето е бяло, овално-продълговато. Ларвата е дълга до 10 mm, сърповидно извита, безкрака, белезникаво кремава с кафява глава. Какавидата е свободна, бяла, разположена в какавидна люлчица.
Мъжките правят брачни камерки в кората на боровите стъбла с диаметър 20-40 cm. Във всяка брачна камерка се привличат по 2-4 женски. След оплождането женските правят майчини ходове, които са дълги 30-50 cm и широки 3-4 mm. Майчините и ларвните ходове засягат кората и беловината. В края на ларвния ход има какавидна камерка, която също е в беловината. Развива две поколения годишно. Първото лети в началото на май, а второто - през юли и началото на август. По- силни са нападенията на по-малка надморска височина. Заселва както отслабнали, така и ветровални и снеголомни дървета. Голяма част от женските дават началото на сестринско поколение.
От естествените регулатори на шестзъбия корояд с най-голяма значимост е хищникът Thanasimus formicarius (L.) (Coleoptera: Cleridae), който унищожава както възрастното, така u неговите яйцата и ларвите в майчините ходове. Паразитоиди по вида са: Cheiropachusquadrum(Fabr.), Dinotiscus aponius (Walk.), D. eupterus (Walk.), Rhopalicus tutela (Walk.) (Hymenoptera: Pteromalidae), Entedon pinetorum Ratz. (Hymenoptera: Eulophidae), Eurytoma arctica (Erd.) (Hymenoptera: Eurytomidae).
Майчините и ларвните ходове прекъсват проводящите тъкани, в резултат на което нападнатите дървета изсъхват. Предпочита отслабнали и повалени дървета. Преносител на гъбни патогени, причиняващи посиняване на дървесината.
Нападнатите дървета се различават по лекото пожълтяване на короната и наличието на смолни капки, изтичащи от брачните камери по стъблата.
Формиране на здрави и устойчиви горски насаждения. Бързо изнасяне на ветровалните и снеголомните дървета преди заселването им от шестзъбия корояд. Отсичане и обелване на кората на нападнатите дървета преди летежа на короядите. При силно нападение третиране на обелените дървета и кора с контактни инсектициди.