Ръжди по листата на тополите

Категория: 
Широколистни
Месец: 
юни, юли
Латинско име: 
Melampsora spp.
Разпространение и гостоприемници: 

Този тип заболяване е повсемес­тно разпространено по тополите (Populus sp.) и върбите (Salix sp.) както в света, така и у нас. Проучвания у нас показват, че всички видове и клонове тополи и върби, растящи естествено у нас или интродуцирани, се нападат от видовете на род Melampsora. Ръждите атакуват листата на тополите и междинните гостоприемници. Последните проучвания показват, че някои от причинителите се развиват по тополите и без наличието на междинния гостоприемник.

Симптоми и повреди: 

Характер­ните диагностични белези за нападения­та от ръждите са оранжевите урединии, който покриват повърхността на заразе­ните листа. Те се появяват в края на юни - началото на юли като купчинки, разпръс­нати неправилно по листната петура. При висока влажност и температура ръж­дата се развива бързо, покрива почти из­цяло листната повърхност и често при­чинява преждевременно окапване на лис­тата. Това отслабва физиологично топо­ловите фиданки, те не успяват да натру­пат достатъчно захари като резервни ве­щества и да вдървенеят до края на веге­тационния период. През зимата връхни­те им части изсъхват и фиданките се на­падат от болестите на отслабването - Dothichiza populea Sacc et Briard. и Cytospora chrysosperma Pers. Късно през есента върху още неопадалите листа, а след то­ва и върху опадалите мъртви листа, се формират телиите като малки овални ко­рички, оцветени тъмнокафяво до черно. В този стадий гъбата презимува. През про­летта от телиите се образуват базидии с базидиоспори, които заразяват междин­ния гостоприемник или пряко листата на тополите. По макроскопски признаци от­делните видове ръжди трудно могат да бъ­дат определени. Това става микроскопс- ки, по формата и размера на уредо- и телейтоспорите.

Причинител: 

В нашата страна са установени няколко вида ръжди, атакува­щи тополите и върбите: ръжда по топо­лите (Populus sp.) и лука (Allium sp.), при­чинявана от M. allii-populina Klebah; ръж­да по листата на белите, сивите тополи и трепетликата (P. tremula) - M. laricitremulae Klebah; ръжда по бора (Pinus sp.) и трепетликата (P. tremula), причинява­на от M. pinitorqua Rostr. и M. salicis Klebahn. Трите вида ръжди, най-често среща­ни по тополите, имат сходна биология и изисквания към средата.

Екологични изисквания: 

Ръждите се появяват през втората половина на ля­тото, когато относителната влажност и температурата на въздуха са сравни­телно високи. В периода септември-ок­томври се получава оптимално съчетание на екологичните условия за развитието на гъбите, причиняващи ръждите - обилна роса сутрин и увеличаване температура­та през деня. Получава се вторично зара­зяване и преждевременно окапване на лис­тната маса преди вдървеняването на ле­тораслите. Гъбата презимува в окапали­те листа и през пролетта осъществява първичното заразяване на междинния гос­топриемник или пряко на тополите. Зара­зяването на тополите с M. laricitremulae в райони на нашата страна, където няма лиственица доказва, че ръждите се разви­ват и без наличието на междинния гостоп­риемник.

Мерки за борба: 

Масовите прояв­ления на ръждите са причина за търсене, по пътя на селекцията, на устойчиви към тях клонове тополи, така че първата профилактична мярка е използването на ус­тойчиви на заболяването клонове тополи. Втората група профилактични меропри­ятия са свързани с отстраняването на междинните гостоприемници както в разсадниците, така и в близост с тях. Тре­тата група профилактични мерки са пре­вантивните третирания на тополовите маточници и вкоренилища с подходящи растителнозащитни продукти, посочени при болестта ръждиви петна по листа­та на дъба, започвайки в края на юни до края на вегетацията, през 7-10 дни. При поява на заболяването от втората поло­вина на юли лечебно може да се третират тополовите вкоренилища, маточници и млади култури през 10-14 дни с регистри­рани за заболяването фунгициди.