Дъбова коритуха

Категория: 
Широколистни
Месец: 
май, юни, юли, август
Латинско име: 
Corythucha arcuata (Say, 1832) (Heteroptera: Tingidae)
Хранителни растения: 

Основно дъбове (Quercus spp.), питомен кестен Castanea sativa Mill. и по-малко на представители на Acer, Malus, Rosa, Ulmus.

Разпространение: 

Произхожда от Северна Америка, с широко разпространение в САЩ и южната част на Канада. В Европа е установен за първи път през 2000 г. в Италия, а след това постепенно се разпространява в различни Европейски държави. През 2012 г. C. arcuata е установена за първи път в България, като през следващите няколко години се разпространява в много региони в страната.

Морфология: 

Възрастните са сплеснати, дребни, сиво оцветени дървеници. Те са с широки, дантелоподобни, прозрачни крила с кафяви петна по тях. Дължината на тялото е около 3 мм. Нимфите са сиви до черни, покрити с шипчета и преминават през 5 нимфални възрасти. Яйцата са черни, продълговати, отложени върху долната страна на листата в групи от 15 до 100 бр.

Биология: 

Дъбовата коритуха е поливолтинен вид - развива от 2 до 4 поколения годишно. В североизточните щати на САЩ, където е естествено разпространен, има двойна генерация и развива частично трето поколение, като зимуват някои възрастни от второто поколение и тези от третото. При по-топъл климат дъбовата коритуха може да завърши три поколения годишно и да има частично четвърто. Пълният цикъл на развитие от яйце до възрастно продължава между 4 и 6 седмици. Зимува като възрастно в пукнатините на кората на дърветата, в почвената постилка или други укрития в близост до растението-гостоприемник. Презимувалите възрастни се преместват по листата веднага след като те се появят през пролетта и започват да се хранят. В средата на лятото при силно нападение почти цялата повърхност на листата може да бъде повредена и депигментирана, и те да опадат  по-рано от нормалното.

Повреди: 

Възрастните и нимфите се хранят от долната страна на листата, смучейки сокове от клетките на паренхима, като причиняват обезцветяване на горната повърхност на петурите. Това води до намаляване на фотосинтезата и може да причини преждевременно опадане на листата при голяма плътност на вредителя. В горските насаждения силно застрашени са дъбовите фиданки. Освен прякото вредно въздействие, дъбовата коритуха може да увеличи чувствителността на хранителните растения към други насекоми и болести.

Мониторинг: 

По депигментацията на горната повърхност на листата и наличието на вредителя в различни негови стадии от долната им страна.